Türkiye’nin İsrail kararı sonrası ABD’den flaş açıklama

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi İletişim Danışmanı John Kirby, Güney Afrika’nın Uluslararası Adalet Divanı’nda (UAD) İsrail’e karşı açtığı soykırım davasına Türkiye’nin müdahil olma kararıyla ilgili, “Bu konuda farklı görüşlere sahip olduğumuz aşikâr ancak bu durum değerli bir NATO müttefiki olan Türkiye ile ilişkilerimizi zedelemez. Bu konuda olduğu gibi bazı konularda aynı fikirde olmayabiliriz ama yine de müttefikimize değer veriyoruz.” diye konuştu.

ERDOĞAN’IN ABD ZİYARETİ NEDEN ERTELENDİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ABD ziyaretini ertelemesinin sebeplerinden birinin bu konu olup olmadığı sorusuna ise Kirby, Erdoğan’ın seyahatine ilişkin söyleyecek herhangi bir şeyi olmadığını belirtti.

Erdoğan’ın olası ABD ziyaretini ertelediği haberlerinin ardından Beyaz Saray’dan bir sözcü, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı karşılıklı olarak uygun bir zamanda Beyaz Saray’da ağırlamayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Ancak programlarımızı uyumlu hale getiremedik ve şu anda duyuracağımız bir ziyaret yok.” demişti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli de “Cumhurbaşkanımızın 9 Mayıs günü ABD’ye yapması planlanan ziyaret, programların uyuşmaması nedeniyle, her iki taraf için uygun olacak ileri bir tarihe ertelenmiştir. Türkiye ve ABD arasında üst düzey diyalog devam edecektir.” açıklamasını yapmıştı.

KAYNAK: VOİCE OF AMERİCA (VOA) TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x